11 marca – Dzień Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów

11 marca to Dzień Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów. Ma ono przypominać, jak istotną rolę w ratowaniu ginących gatunków odgrywają współczesne ogrody zoologiczne. 14 polskich ogrodów zoologicznych, 14 zwierzęcych ZOOedukatorów, 1 wspólna misja: OCHRONA GINĄCYCH GATUNKÓW.

Tegoroczna edycja TygoDnia Misji ZOO, od 7 do 13 marca, odbywa się pod hasłem „ZOO edukuje i zwierzęta ratuje”. Zwierzęta wcielają się w rolę profesorów, którzy pokazują, jak ważną rolę pełni edukacja w zoo. Naszym edukatorem jest tygrys syberyjski Diego.

Czego może nas nauczyć ten koci kawaler? Przede wszystkim cierpliwości. Dlaczego? Bo potrafi godzinami czatować na ofiarę, którą zaatakuje z zaskoczenia. Wytrwałością muszą też wykazać się zwiedzający chcący, zwłaszcza w gorące dni, zobaczyć aktywnego tygrysa, który zazwyczaj śpi lub ukrywa się w cieniu.

Diego uczy nas też szacunku do dzikich zwierząt. Bo choć może wydawać się niegroźnym kotem, to wciąż ma w sobie instynkt drapieżcy i z pewnością potrafiłby upolować nawet dużo większe od siebie zwierzę.

© 2022 ZOO Opole