Przygotowania na przyjęcie dużych kotów w opolskim zoo

Niebawem, po blisko ćwierćwieczu nieobecności, do Opola przyjadą lwy i tygrysy. Ich nowy dom, jest już gotowy. Najpierw jednak osoby, które będą się tymi zwierzętami opiekować, musiały przejść szkolenie pozwalające im bezpiecznie z nimi pracować.

Lwy i tygrysy należą do I grupy zwierząt niebezpiecznych, mogących zabić lub trwale okaleczyć człowieka. W ich obsłudze nie ma miejsca na błędy, dlatego tak ważne są szkolenia z bezpiecznego obchodzenia się z tymi drapieżnikami – mówi Krzysztof Kazanowski, główny specjalista ds. dydaktyczno-hodowlanych w opolskim zoo.

W tym celu pięciu naszych pracowników pojechało do kilku polskich ogrodów zoologicznych, gdzie podczas dwu- i czterodniowych pobytów poznawali w praktyce codzienną obsługę, zwyczaje i zasady bezpiecznej pracy z dużymi kotami. Poznanie ich psychiki i zachowania, a także wysłuchanie dobrych rad, przekazanych przez kolegów z innych zoo, pozwoli na zapewnienie zwierzętom bezstresowego pobytu w naszym ogrodzie, z uwzględnieniem wszelkich ich potrzeb, a opiekunom sprawną i bezpieczną obsługę przyszłych podopiecznych.

Lwy i tygrysy będzie można oglądać na wybiegu w opolskim zoo wiosną tego roku. Główne prace przy budowie domu dla nowych mieszkańców zostały zakończone w grudniu. Obecnie trwają ostatnie prace wykończeniowe: między innymi montaż podestów i półek, z których dzikie koty lubią obserwować okolicę.

© 2022 ZOO Opole