ŚWIATOWY DZIEŃ OCEANÓW!

Oceany stanowią ważne źródło pożywienia dla ponad 3 miliardów ludzi. Dostarczają ponad 50% potrzebnego nam tlenu. Pod powierzchnią wody kryje się 80% światowej różnorodności biologicznej.

Jednak nasze oceany znajdują się pod rosnącą presją. Globalne przełowienie to, obok zanieczyszczenia plastikiem, jeden z najpoważniejszych problemów. Z roku na rok coraz więcej światowych zasobów ryb jest przełowionych: problem ten dotyczy już ponad 34% światowych zasobów ryb.
Od ponad 20 lat organizacja pozarządowa MSC walczy z nadmiernymi i destrukcyjnymi połowami, aby zachować oceany zdrowe i tętniące życiem dla przyszłych pokoleń.
Światowy Dzień Oceanów to doskonały moment, aby przypomnieć nam jak ważną rolę w naszym codziennym życiu odgrywają morza i oceany oraz jak działalność człowieka wpływa na te ekosystemy. Jest to także okazja, aby celebrować piękno i bogactwo podmorskiego świata.

Chrońmy oceany, aby nigdy nie zabrakło w nich ryb i owoców morza. Chrońmy dzikie morza i oceany, aby pozostały zdrowe i tętniące życiem.

© 2022 ZOO Opole