Oświadczenie

W związku z pojawieniem się w sieci zmanipulowanej informacji na temat wilka przetrzymywanego w Opolskim Ogrodzie Zoologicznym, Zoo Opole pragnie wydać oświadczenie w tej sprawie.

Opolskie stado wilków pojawiło się w Zoo Opole w 2010 roku, przyjechało wówczas czworo szczeniąt wychowanych przez „mamkę”, sukę rasy Husky. W 2014 roku został przez stado odrzucony jeden z samców, który musiał być odizolowany w oddzielnej wolierze, do czasu aż znaleziono mu nowy dom i wyjechał do jednego z ogrodów zoologicznych w Republice Czeskiej. Po ponad roku od tego wydarzenia stado odrzuciło kolejnego samca z grupy naszych wilków, którego także musieliśmy izolować, bo mógłby zostać zagryziony przez dominującą parę. Kilkakrotnie ustalano dla niego nową lokalizację, niestety wszystkie zainteresowane wcześniej ogrody zoologiczne rezygnowały w ostatniej chwili. Od tego czasu jest on umieszczony na Liście Nadwyżek w Światowym Programie Informacji o Gatunkach (Species 360) dostępnej dla europejskich ogrodów zoologicznych.

Zwierzę jest w bardzo dobrej kondycji i podobnie jak kiedyś pierwszy z odrzuconych samców przebywa w wolierze zapleczowej o powierzchni 100 metrów kw. z systemem przepustów. Opiekują się nim ci sami pielęgniarze zwierząt, którzy zajmują się pozostałymi wilkami w naszym zoo.

Krążący w internecie film został prawdopodobnie nagrany podczas przebywania wilka w jednym z przepustów, w których umieszcza się zwierzęta drapieżne, w czasie potrzebnym do codziennych czynności porządkowych na terenie woliery.

Zoo Opole nie ustaje w poszukiwaniach nowego domu dla tego wilka, kontaktując się z różnymi upoważnionymi instytucjami.

© 2022 ZOO Opole